Fotoğraflarda Nasıl Güzel Çıkılır ?

Çevremizdekiler tarafından güzel görünmek ruhumuzu okşar. Sosyal platformlardaki profillerimiz, özel etkinliklerdeki anı fotoğraflarımız güzel görünmeli. Profesyonel fotoğrafçıların iyi iş çıkarmasının sebebi, fotoğraf çekme tekniğini doğru kullanıyor olmalarıdır. 

Fotoğrafta Güzel Çıkmak için Objektife Düz Bakmayın;

Fotoğraf çekinirken kendinizi kasıyor ve gözleriniz yumuk çıkmasın diye gözlerinizi objektife diktiğinizi biliyoruz. Fotoğrafta doğal çıkmak istiyorsanız objektife düz ve donmuş gibi bakmamanızdır. Yüzünüzü hafif yana çevirdiğinizde daha çekici ve doğal görünümü yakalarsınız.

Sol tarafınızdan fotoğraf çekinin:

evde küçük bir test yapın. Telefonunuzla kendinizi sağ taraftan çekin, daha sonra aynı işlemi sol tarafınızdan yapın. İki fotoğrafı karşılaştırdığınızda bir fotoğrafın diğerinden daha güzel çıktığını göreceksiniz. Kişiye göre değişse de en iyi pozun sol taraftan verildiği görülmüştür.

Boy fotoğrafında uzun gözükmek:

F Uzun boylu olmayanların en büyük sorunu fotoğrafta daha kısa çıkmaktır. Daha uzun gözükmenin formülü fotoğrafın çeken kişinin diz çökmesidir. Size bir ya da iki metre uzaklıkta duran fotoğrafçı diz çökmeli ve fotoğrafı bu şekilde çekmelidir. Böylece daha uzun ve heybetli gözükürsünüz. Bu pozisyonda fotoğraf çekmek aynı zamanda olduğunuzdan daha zayıf çıkmanızı sağlar.

Fotoğrafta gözünüz kapalı çıkıyorsa:

Ne kadar dikkat edersem edeyim gözlerim fotoğraflarda kapalı çıkıyor diyorsanız çok basit bir yöntemle bu problemden kurtulacaksınız. Fotoğrafçıya üçe kadar saymasını söyleyin. Gözlerinizi kapatın ve 3 dendiğinde gözlerinizi açın. Fotoğraf çekilirken gözleriniz açık olacak ve fotoğrafta muhteşem çıkacaksınız.

Gözleri ön plana çıkarmak istiyorum: 

Yüzünüzde en çekici bulduğunuz yer gözleriniz ise, fotoğrafta göz renginiz ön plana çıkarmanız mümkün. Fotoğraf çektirmeden önce bir  ışığa bakın. Göz bebekleriniz küçülecek ve göz renginiz belirginleşecektir. 30 saniye kadar ışığa baktıktan sonra fotoğraf makinesi objektifine bakın. Göz renginiz daha açık ve daha net görünecektir.

Oturarak fotoğraf çektirecekseniz:

Yaratıcı fotoğrafçılar farklı pozları yakalamak için sizi çimlere yatırabilir, oturtabilir, bir kayanın üzerine çıkarabilir. Uzun ve pileli etek bir etek giydiyseniz oturarak fotoğraf çektirmek doğru bir seçimdir. Siz otururken fotoğrafçı ayakta olmalı ve  sizden yan bakmanızı istemeli.

Sosyal hesaplara koyulacak fotoğraflarda: 

Kişisel hesapların yanında kurumsal hesaplarda da kullanılan profil resmi çok önemlidir. Fotoğrafta güzel çıkmanın ipuçları öğrenildiğinde sizin karakterinizi doğru yansıtan pozlar yakalanabilir. Sosyal ağlardaki fotoğraflarda çok fazla obje ve dikkat dağıtan nesneler olmamalıdır. Siz fotoğrafın merkezinde olmalısınız ve sadece siz dikkati çekmelisiniz.

Fotoğrafta samimi bir gülümseme yakalamak: 

Ağzını kulaklarına kadar açmış kişilerin gülümsemesini samimiyetsiz bulduğunuz oldu mu? Gülümsemek insanlara samimi gelirse, sizi çok etkileyici bulur. Siz de içten bir gülümsemeyi yakalamak istiyorsanız, Gözlerinizi kapatın ve aklınıza sizi mutlu eden bir görüntüyü getirin. Gülmeye başladığınız zaman gözünüzü açın ve fotoğrafı çekin.  Fotoğrafta samimi gülümsemeyi yakalamanın bir diğer yolu, gülerken dilimizi dişimizin arkasına yapıştırmaktır. Bunların hiçbiri aklınıza gelmiyorsa tam fotoğraf çekilirken uzunca i sesini çıkarın, muhteşem sonuç verecektir.

Gün doğumu ya da gün batımı fotoğraf çektir:

Işığın geliş yönü fotoğrafta nasıl çıktığımızı etkileyen faktörlerdendir. Sabah gün doğarken 6-9 saatleri arasında ve güneş batarken 4-7 saatleri arasında ışığın geliş açısı mükemmeldir. Özellikle cilt problemleri olanlar, fotoğraf çektirmek için bu saatleri tercih etmeliler.

Elbisenizle zemin rengi aynı olmamalı:

 Kadınları en çok ilgilendiren konu, kıyafetlerinin gittikleri mekânın renkleriyle aynı olmamasıdır. Yurt dışındaki film festivali törenlerinde, kırmızı halıyla aynı renk giyenlerin düştüğü komik durumu görmüşsünüzdür. Bu yüzden gideceğiniz mekânı önceden görmeniz, fotoğraflarını incelemeniz yerinde olacaktır. Doğada bir fotoğraf çekilirken de kıyafet çekimine dikkat etmek gerekir. Açık renk zeminde koyu renkler giymek, koyu renklerin hakim olduğu mekanda açık renkler giymek doğu olacaktır.

Fotoğraf çekiminde makyaj ayrıntısı:

Makyaj öyle bir sanat ki, tüm ayıpları örter. Her sanatta olduğu gibi makyajın tekniklerini bilmezseniz doğal güzelliğinizi daha da aşağıya çekmiş olursunuz. Makyajınızın kişiliğinizi yansıtmalı, sizi anlatmalı. Cildinizde sivilce ya da iz varsa ince bir tabaka fondöten sürmeyi unutmayın. Yüzünüzün ekranda parlamaması için pudra kullanımı da şarttır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: sayfa içeriğini seçemez kopyalayamazsınız. !